ősz

ősz

2012. június 12., kedd

Hollókő - a világörökség része


Magyarországon a Világörökségről szóló egyezmény1985-ben lépett hatályba, azóta 8 magyar helyszín került fel a listára, elsőként 1987-ben Budapest Duna parti panorámája és a Várnegyed. Még ugyanebben az évben a Hollókői vár és az alatta elterülő Ófalu 55 háza is a világörökség része lett.


A falu különlegessége, hogy nem egyszerű skanzen, hanem ma is élő település, ahol a hagyományok a mindennapok részévé váltak. 


A 17. századi palóc népi építészet látható a falu utcáin sétálva, annyi különbséggel, hogy  
az 1909-es nagy tűzvész után a vályogfalú házakat kőalapra emelték, és szarufás tetőszerkezettel, cserépzsindellyel fedték, megőrizve eredeti formájukat.


A ma nem egészen 400 lelket számláló település közepén elhelyezkedő műemlékcsoport összesen 67 védett épületet foglal magába - ezek többnyire földszintes, kontyolt nyeregtetős parasztházak, melyek homlokfalát áttört faragással díszített faoszlopos, deszkamellvédes tornácok ("hambitusok") szegélyezik. 



A falu lakói - 70 százalékuk nyugdíjas, az átlagéletkor 50 év felett van - a hollókoi hagyományok túlnyomó részét ma is gyakorolják. Ünnepi alkalmakkor (melyek közül a falu számára legfontosabb a húsvéti ünnepségek sorozata) ismét felöltik kézzel szőtt és hímzett népviseletüket. A tradicionális női öltözék a tarka színű szoknya, mely alatt munkához általában csak kettő, nagyobb ünnepeken viszont akár 20 alsószoknyát is viseltek. A palóc lányok és asszonyok legszembetűnőbb ékessége a színes szalagokkal, gyöngybefűzéssel készített főkötő volt.

"Hollókő tehát mindmáig a múlt egy eredeti állapotában megőrzött szelete, és ez legértékesebb kulturális kincseink közé emeli." - olvasható a www.vilagorokseg.hu oldalon.

A falu honlapján egy   interaktív térkép mutatja be a látnivalókat.


A falu jelképe a kétutcányi régi falu központjában álló katolikus templom. A zsindellyel fedett, fehérre meszelt épület ugyan a román stílusú templomokra emlékeztet, de csak 1889-ben épült.



A Fazekasház falán ugyanolyan szentkép lóg, mint a nagymamám szobájában régen. Sok szép fazekas termék kapható a faluban, több házat érdemes végignézni, bár nem olcsók!  Érdemes bekukkantani a Postamúzeumba, gyerekeknek a Legendák házában panoptikum van, Szövőház, és Falumúzeum. Amit furcsállottunk, hogy a valószínűleg nemrég épült hatalmas fogadóház az ófalu bejáratánál zárva volt, környéke kissé elhanyagolt, kietlen, mintha kevés lenne errefelé a látogató. Tényleg nem voltak sokan, de ezt egyáltalán nem bántuk! Sokkal nyugodtabban lehetett így nézelődni.


A Kossuth út 93-ban található Vár Étterem udvarán igazi cimbalom muzsika szólt, a parkolójegy felmutatása esetén 10% kedvezmény jár itt is, egész évben kóstolhatók itt palóc specialitások.

A Palóc üdülőházakban megszállva évszázadokkal ezelőtti hangulat részesei lehetünk.


2012. június 7., csütörtök

Holló + kő = Hollókő



Az M3-ról Hatvannál északi irányba, azaz Salgótarján felé fordulva az időnként négysávosra bővülő 21-s főúton visz az út, melyről Pásztónál kell letérni. Innen szép erdei út kanyarog a Cserhát keleti lankáin Hollókő felé. A  névadó holló szobra jelzi  a falu felé a lefordulót. 

Miért holló és miért kő? A válasz egy régi legenda:

"A vár keletkezésének eredetmondája szerint ugyanis élt valaha a környéken egy András nevű nagyúr, a híres Kacsics-família egyik tagja. András egyszer elrabolta valamelyik szomszéd földbirtokos szépséges feleségét, és az akkor épülő vár egyik szobájába záratta. A kőművesek még dolgoztak a az erődítményen, s napközben mindig fel is rakták az asszony börtönének falait, – a kövek azonban mindig eltűntek reggelre. A szépasszonynak ugyanis volt egy boszorkány dajkája, aki szövetségre lépett a sátánnal. Közbenjárására az ördögfiókák éjjelente holló képében elhordták az építőköveket, s tették ezt mindaddig, amíg az asszony ki nem szabadult. A mese szerint az ördögökről, azaz hollókról kapta nevét a falu és a vár."

(Az idézet Hollókő honlapján olvasható, innen könnyen elérhető.)

Beérkezvén a faluba, az út a parkoló felé kanyarog, mely tágas és fizetős (600 Ft), de a parkolójegyen kedvezményes belépők vannak (pl a várba). Sajnos ottjártunkkor a parkoló kissé gondozatlan és szemetes volt...


Innen kb 10-15 perces sétával lehet feljutni a 363 m magas andezit vulkáni tevékenységből származó Szárhegyre épült várhoz. (A kényelmesebbek "kisvonattal" is mehetnek!) Az út egy geológiai tanösvény is, a Cserhát felszíni formáinak kialakulását mutatják be a kissé megrongálódott táblák.




Fent gyönyörű tájképi panoráma és a vár fogadja a turistákat. Aki ráér, keressen szép kilátóhelyet a hegytetőn és gyönyörködjön a Cserhát erdő borította lankáiban, melyhez szépen illeszkedik az 1966-1996 között restaurált vár kőfala. A levegőből nézve a vár olyan mint egy csigaház, melynek központja az ötszögletű öregtorony.











A várba belépőt kell venni, szabadon bejárható. Nagyon szépen és igényesen építették újjá, tiszta, gondozott a belső rész. Kisebb kiállítások, pl panoptikum, vármakettek, képek a Képes Krónikából találhatók bent. 




A vár a 13. században épült, nem fűződik hozzá különös esemény, a török többször elfoglalta, de végül I. Lipót parancsára romboltatták le 1711-ben.




A várból lefelé északi irányban egy másik ösvény az ófaluba vezet. Ez egy biológiai tanösvénybe csatlakozik, mely a várat járja körül.




A várról részletesebben annak honlapján www.hollokoivar.hu lehet olvasni.



2012. június 3., vasárnap

Kiscicáink

Nagy cica rajongók vagyunk, minden évben születnek kiscicáink, idén eddig három.
Ilyenek voltak 1 hetesen!


Egymásba gabalyodva.


Itt még nem nyílt ki a szemük és ilyenkor még a karmaikat sem tudják visszahúzni.